Aktualności
Lis 22

Istota i rola przedsiębiorczości w gospodarce

s2Forum Małego i Dużego Biznesu ZPP gościło jako prelegenta profesora Jerzego Cieślika, dyrektora Centrum Przedsiębiorczości Akademii Leona Koźmińskiego. Profesor przedstawił temat ‘Iluzje, mity, stereotypy wokół przedsiębiorczości i co z nich wynika?’, dyskutując z ekspertami Forum o sposobach wspierania przedsiębiorczości, istocie i mierzeniu aktywności przedsiębiorczej oraz jej międzynarodowym ujęciu.

W ocenie profesora Jerzego Cieślika przeciwstawienie MŚP dużym firmom w ramach prowadzonej polityki gospodarczej nie ma współcześnie racjonalnego uzasadnienia. Poszczególne rodzaje firm mają do spełnienia różne funkcje, natomiast istotnym czynnikiem rozwoju jest synergia i kooperacja podmiotów różnej wielkości. Dzięki współpracy z dużymi korporacjami mniejsze firmy mają szansę na rozwój zarówno w wymiarze ilościowym jak i jakościowym. W ramach powiązań kooperacyjnych dochodzi najczęściej do przyspieszonego, a jednocześnie nieodpłatnego przyswajania wiedzy i doświadczenia w zakresie nowoczesnych metod produkcji, w dziedzinie zarządzania i marketingu. Efekty takie występują ze szczególnym nasileniem w sytuacji, gdy partnerami mniejszych, lokalnych firm są filie międzynarodowych koncernów.

Profesor przekonywał również, że wbrew powszechnemu pędowi ku innowacyjności, docenienia wymagają przede wszystkim przedsiębiorcy stawiający na bardzo szybki rozwój poprzez adaptację dostępnych rozwiązań. Wsparcie państwa z kolei powinno być nakierowane na mikro przedsiębiorców, aby ułatwić im rozpoczęcie zatrudniania i rośnięcie firmy.

W spotkaniu uczestniczyli eksperci Forum: Małgorzata Krajewska, Tomasz Górnicki, Tomasz Kopacz, Karol Reczkin. ZPP reprezentował wiceprezes Marcin Nowacki.